Pronađen kit za kojeg se vjerovalo da je izumro prije dva miliona godina
- Detalji
- Kategorija: Zabavni Sadržaj
- Datum objavljivanja
- Autor Adnan Brakmić
- Klikova: 2056
ZAGREB - Patuljasti pravi kit, tajanstveni stvor koji veoma rijetko izlazi na površinu, posljednji je živi rođak jedne drevne grupe kitova za koju se dugo vjerovalo da je izumrla, pokazala je jedna nova studija.
Otkriće objavljeno u časopisu Proceedings of the Royal Society B, moglo bi objasniti zašto taj zagonetni morski sisavac izgleda toliko drukčije od ostalih današnjih kitova.
"Danas živući patuljasti pravi kit je, recimo to tako, ostatak, gotovo kao živi fosil", kaže Felix Marx, paleontolog s novozelandskog univerziteta u Otagu. "On je posljednji preživjeli iz drevne loze za koju dosad niko nije vjerovao da još živi".
Taj razmjerno maleni kit koji naraste do 6,5 metara, živi na otvorenom moru. Stanovnik je okeana zemljine Južne polutke i viđen je samo nekoliko desetaka puta. Zato naučnici ne znaju gotovo ništa o njegovim navikama ili socijalnoj strukturi.
Čudno stvorenje namrgođene gubice izrazito je različito od ostalih današnjih kitova. DNK analiza pokazala je da se patuljasti pravi kit odvojio od modernih kitova usana poput plavetnog i grbavog kita prije 17-25 miliona godina. Oblik njegove gubice pokazuje da je vjerovatno srodniji porodici kitova u kojoj je grenlandski kit. No nema studija fosila koje bi pokazale kako je patuljasti kit evoluirao, kaže Marx.
Kako bi shvatili gdje je patuljastom kitu mjesto među kitovima, Marx i kolege pažljivo su analizirali kosti lobanje i ostale fosilne fragmente patuljastog pravog kita i nekoliko drugih drevnih kitova.
Njegova lobanja najviše podsjeća na drevnu porodicu kitova Cetotherium za koje se smatralo da su izumrli prije dva miliona godina, kažu istraživači. Kitovi iz roda Cetotherium pojavili su se prije 15 miliona godina i neko su vrijeme nastanjivali sve svjetske okeane.